This Week's Grocery Run

NOW, at MY Roundy's store, we get to use the original shelf price to figure out our $25 before the coupons get doubled, I know some stores work off the SALE prices. I will have the sale prices listed and the original prices in ( ). What I actually got FREE is marked with *
Transaction #1
Dawn Dish Soap @$1.29 (1.39)
5 Kellogg's Cereal @ $1.99 (3.59)
Marcal TP @$5.99 (6.75)
2 Marcal Napkins** @$2.00 (2.35)
4 Old Orchard Juice @$1 (1.69)
Kraft 100 cal chunk cheese* @2.69 (2.79)
4 YoCrunch Yogurt @2.50 (2.99)
----Now, it's time for the coupons!
Store coupon for the Dish Soap that takes .42 off, Add two $1 off 2 Kellogg cereal coupons (doubled), $.70 off cereal (doubled),$.25 off Dawn (doubled), three $1 off Marcal (doubled), two coupons for $1 off 2 for YoCrunch (doubled), $1 off 4 juice (doubled), and the cheese was free -- $2.79 off.
*****Spent $17.23 out of pocket, saved $35.03
Transaction #2
5 Kellogg's Cereal @ $1.99 (3.99)
2 Crystal Light @$2 (2.99)
3 Chunky Soups @$1.25 (1.99) for hubby's lunch
4 Van De Kamps pork N beans**** @$.50 (.95)
4 Red Barron Sliced Pizza*** @$2.10 ($4.19) for hubby's lunch
ground beef $5.77 (8.57)
1 gallon milk @2.19
6 YoCrunch Yogurt @2.50 (2.99)
----Now, it's time for the coupons!
Store coupon for the milk that takes .21 off, Add two $1 off 2 Kellogg cereal coupons (doubled), $.70 off cereal (doubled), $1 off Van De Kamps (doubled), $1 off Crystal Light (doubled),$1 off 3 Chunky Soup (doubled), three coupons for $1 off 2 for YoCrunch (doubled), $1 off the Red Barron (doubled), and then two $1.50 off Red Barron and a $2 off Red Barron.
*****Spent $27.93 out of pocket, saved $53.73!
---I DID have more coupons for the YoCrunch, but didn't want to be too piggy - I was taking 10 four packs already...besides, the Yoplait Delites are on sale starting tomorrow and I can get them FREE. I left the other YoCrunch coupons there for future shoppers to enjoy. :)
Grand total: Spent $45.16, got $133.92 in groceries --> saved 66.3%!
I figure that the average box of cereal was $3.75 and I got it for about $.90 a box, under my $1 per box price. I am not set for a few weeks on yogurt and
*******NOW, what to do with some of this?
I was going to go with the boneless skinless chicken breasts but did the ground beef instead. The ground beef will get 5 meals for the three of us:
-Hamburgers on the grill (using the buns from last week)
-Calico Beans (using those free beans from today)
-Beef Enchiladas (using the last of my free tortillas)
-Tacos
-Sloppy Joes
Feel Free to check my ground beef post a few months ago, there are a LOT of ideas on there!
Here is my math for June:
$100
-13.92
------------
86.08 (after week 1)
-45.16
------------
40.92 to go!
See, this is SOOOOO do-able! Make a budget and then YOUR plan of attack!
Comments
Post a Comment