Today's Grocery Run

I hit HyVee today for that canned spaghetti sauce deal - it was $.59 a can with NO LIMIT posted!

I got 25 cans. - well, really only 20, 5 are for my mom, LOL! I also got a half gallon of milk - just enough to tie us over until I get the WHOLE gallon of milk for FREE on Saturday at Copps!

What am I going to do with all of that sauce? I have a four year old - we eat spaghetti, LOL! Also lasagna, stuffed shells, ravioli lasagna and pizza casserole. This should last us about 6 months.

OK - accounting time:
100.00
-39.96 HyVee - butter
-1.90 Cub Foods - mac N cheese
--------
$58.14
-18.03 (Girls night)
-1.33 (Applebee's overage on gift card)
-$3.98 HyVee Bacon!
-------
$34.80 to go and we are half way through the month.
+10.00 (Mom got her five pounds of butter!)
-------
$44.80
-$3.10 for 5 bags of peanut butter cups on holiday clearence (for cookies!)
-$13.40 for HyVee today
-$3.15 for the Village Hearth Bread Outlet (2 bread, 1 english muffin & hog dog buns)
-------
$25.15 to go -- more than what I need for that cereal deal plan I have lined up and I have a Walgreen's run planned out too!

It is now January 21st... how is YOUR budget looking?

Comments

Popular posts from this blog

Chili Dog Casserole

Forget The Resolutions Giveaway Hop!

The New Site Is Done !!